Informacje o Chorwacji

Przed wyjazdem do Chorwacji warto dowiedzieć się, ile będzie nas kosztować podróżowanie po kraju. Aktualne ceny paliw na stacjach podaję poniżej (dolna granica dotyczy stacji w miastach, górnej należy spodziewać się na stacjach autostradowych):

Benzyna (EUROSUPER 95) – 9,34-9,77 HRK

Olej napędowy (EURODIESEL) – 8,93-9,74 HRK

LPG (Autoplin) – 4,09-4,94 HRK

Aktualny średni kurs kuny chorwackiej (HRK): 0,5747 (aby otrzymać cenę w złotówkach mnożymy cenę w kunach przez średni kurs)

Autostrady w Chorwacji są płatne, płatność odbywa się na bramkach wyjazdowych (na bramce wjazdowej należy pobrać bilet). Aby uniknąć korków, szczególnie w miesiącach letnich, warto wybrać bramki samoobsługowe, gdzie można zapłacić kartą (akceptowane są wszystkie karty używane w Polsce). Przy regularnych wyjazdach do Chorwacji można przemyśleć zakup urządzenia ENC do płatności automatycznych, które nie tylko pozwala oszczędzić czas (do płatności ENC przeznaczone są oddzielne bramki), ale również pieniądze (płatności ENC objęte są zniżką 20%). Koszt zakupu urządzenia wynosi 122 HRK, można go nabyć na wybranych bramkach autostradowych.

Jadąc na wybrzeże warto sprawdzić aktualne warunki pogodowe, ponieważ występujące dość często silne wiatry (dotyczy w szczególności tunelu Sv. Rok na autostradzie Zagrzeb-Split) mogą powodować zamknięcie wybranych odcinków autostrady. Aktualne informacje znajdują się na stronie https://www.hak.hr/info/stanje-na-cestama?lang=en#traffic-flow-and-road-conditions